Zelená káva a CGA

Jedním z hitů letošní hubnoucí sezóny je zelená káva, resp. výtažky z ní. Nejedná se přitom – jak by se mohlo zdát – o kávu nezralou, ale jako zelená káva se označují vyloupaná nezpracovaná zrna, ze které se pražením vyrábí známá pražená káva, bez které si často neumíme představit začátek dne. Diskutuje se se přitom o účinnosti přípravků a polemizuje o tom, zda zelená káva není podvod? Všem reklamám se věřit nedá doslova, ale podvod se asi nejedná.

Chlorogenová kyselina

Zrna zelené kávy obsahují řadu látek, které se pražením zničí. Jednou z nich je chlorogenová kyselina, známá také pod zkratkou CGA (chlorogenic acid). Jedná se o přírodní látku, která je známý antioxidant, v rostlinách slouží jako meziprodukt pro biosyntézu ligninu. A mezi další předpokládané pozitivní efekty, která CGA má, patří pomalejší vyplavování glukózy do krevního oběhu po jídle.

CGA - chlofogenová kyselina

Někdy v roce 2002 objevily chlorogenovou kyselinu farmaceutické společnosti a začaly tuto látku testovat na účinky při podpoře hubnutí. A měly úspěch: klinické testy potvrdily pozitivní vliv na hubnutí. Pacienti s nadváhou, kteří dostávali CGA (resp. standardizované extrakty ze zelené kávy), zhubli statisticky významněji než kontrolní skupina, která dostávala neúčinné placebo.

Účinek sice zřejmě nebyl nějak závratný, ale bohužel na to si musíme v případě výrobků určených na redukci váhy zvyknout a smířit se s tím. Pouze prášky na hubnutí nestačí, nutný je komplexní režim. Vždyť i takové registrované léky na hubnutí s účinnou látkou orlistat, jako jsou Orlistat, Alli nebo Xenical, se mohou chlubit jen několika kilogramy zhubnutými za rok, jak alespoň vypovídají klinické studie.

Zelená káva

Díky testům se pak světovém trhu se objevila řada úspěšných doplňků stravy na hubnutí, které obsahovaly extrakt ze zelené kávy, jako Svetol nebo CoffeeSlender. Jen v USA bylo v loňském roce na trhu více než 100 značek doplňků stravy s obsahem extraktu ze zelené kávy. I na našem trhu je řada úspěšných výrobků, doporučit můžeme například Green Coffee plus, který si můžete objednat i on-line.

Odešli komentář