Hubneme pohybem – plavání v bazénu

Plavání patří mezi nejzdravější pohybové aktivity a pokud se dělá dostatečně intenzivně, tak taky vede ke spalování nadbytečného tuku. Vzhledem k tomu, že pohyb při plavání nezatěžuje klouby, je hubnutí ve vodě velmi vhodné především při obezitě.

Rady pro kondiční plavání

  • Plavání ve stylu paní radová s hlavou neustále nahoře zatěžuje krční páteř. Pořiďte se plavecké brýle a plavejte stylově.
  • Zapojte svaly na rukou i nohou a plavte kondičně. Měla by se vám zvýšit tepová frekvence na hodnotu okolo 130 tepů za minutu. Pokud je vám více než 30, můžete si odečíst na každý rok nad tento věk jeden tep za minutu. Pokud je vám tedy 50 let, můžete se spokojit s 110 tepy za minutu.
  • Zásobní sacharidy ve svalech a játrech (glykogen) se začnou spalovat první, na tuk dojde až později. Veškeré cvičení prováděné za účelem redukce váhy by mělo trvat nejméně 20 až 30 minut.
  • Pokud vám jde o udržení kondice plavte (cvičte) alespoň 2x týdně. Pokud si chcete kondici zlepšit, přidejte a cvičte 3x nebo 4x týdně (vždy alespoň 30 minut). Do doby cvičení započítejte jen čas, kdy vám srdce bije kondiční frekvencí.

Pokud k tomu máte možnosti (zahradu), můžete uvažovat o vlastním bazénu na kondiční plavání. Aby plavání v takovém bazénu mělo efekt, musí mít dostatečnou délku. Ideální kompromis je okolo 10 m, minimálně by ale měl mít přes 6 m. Pro souvislé plavání je vhodné  mít na obou koncích pevnou svislou stěnu, na které je možno udělat obrátku. Většinou to ale znamená vzdát se efektního schodiště, které tvoří kratší stěnu bazénu, a raději mít schůdky po straně. Jako vhodné modely doporučujeme nerezové zahradní bazény, které dodává společnost AquamarineSpa.cz. Ta vám dodá i bazén na míru, který s svaří na místě.

Odešli komentář